[ Home ] [ O društvu ] [ Članstvo ] [ Organi ] [ Program ] [ Obvestila ] [ Galerija slik ] [ Zakoni ] [ Povezave ] [ Aktualne teme ] [ Šport in rekreacija ] [ ZA SLABOVIDNE ] [ English ]
 

POSLOVNO POROČILO ZA LETO 2008

 

SPLOŠNI DEL

 

Društvo civilnih invalidov vojn Slovenije Ljubljana (Društvo) je invalidska organizacija, ki ima status priznan z odločbo Ministrstva za delo družino in socialne zadeve št. 116-02-005/03-006, z dne 16. 10. 2003. Društvo je bilo ustanovljeno leta 1971 z namenom, da ugotavlja, zagovarja in zadovoljuje posebne interese civilnih invalidov vojn.

Na prostovoljni osnovi je združevalo 411 članov: 339 civilnih invalidov vojn (CIV), drugih vojnih invalidov(VI) in invalidov žrtev vojnega nasilja (redni člani); 38 družinskih članov po umrlih CIV (izredni člani) in 28 podpornih članov.

Društvo sta vodila predsednik Zdravko Zore in podpredsednica Angela Zadnikar. Delovno skupnost sta sestavljala redno zaposlen tajnik Marko Brežan. Strokovno vodenje posebnih socialnih programov je opravljala pogodbeno sodelavka  mag. Marinka Kapelj.

Računovodstvo je opravljalo podjetje DATA-MS d. o. o., ki ga zastopa Silva Mohar.

 

Člani so uresničevali svoje interese, pravice in dolžnosti v naslednjih organih društva: zbor članov  – najvišji organ , ki ga sestavljajo vsi redni člani; upravni odbor, ki ga sestavlja 11 članov; nadzorni odbor – predsednik Janez Jereb; častno razsodišče – predsednik Franc Nučič; Upravni odbor je imenoval tudi pet stalnih komisij: komisijo za finančna in gospodarska vprašanja, komisijo za socialno in zdravstveno varstvo, komisijo za rekreacijo in šport, komisijo za statutarno-pravna vprašanja in komisijo za društveno dejavnost.

 

Notranji nadzor nad poslovanjem društva opravlja nadzorni odbor v sestavi: Janez Jereb – predsednik, Ivica Blagaič in Alojz Zaletelj. Nadzorni odbor se je sestal šestkrat in o svojih ugotovitvah poročal zboru članov.

 

Društvo ni izvajalo nobene gospodarske dejavnosti. Posebni socialni programi in dejavnost društva so se financirali iz sredstev Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO), občinskih proračunov, prispevkov drugih društev, članarine in prispevkov članov.

 

POSEBNI DEL POROČILA

 

Društvo je izvajalo 7 posebnih socialnih programov:

 

REŠEVANJE PSIHO-SOCIALNIH PROBLEMOV NA DOMU

Ta program koordinira komisija za socialno-zdravstvena vprašanja, ki jo vodi predsednik g. Miklavž Zajc. Tri četrtine članov je starejših od 60 let, od teh je 184 starejših od 70 let, zaradi česar je bilo največ časa posvečenega naslednjim programom:

a)  Obiski članov na domu in izdelava socialno-zdravstvene slike članstva

V letu 2008 smo nadaljevali s sociološkimi raziskavami, ki so dale naslednje rezultate:

-  dopolnili smo sliko socialno-zdravstvenega stanja članov,  ki je osnova za izdelavo 

   neposrednih ciljev ostalih programov;

-  vplivali smo na ureditev reševanja perečih vprašanj socialno in zdravstveno ogroženih članov;

-  dobili smo pomembne podatke, ki jih bomo uporabili za nadaljnji strokovni pristop za  

   uveljavitev sprememb invalidskega varstva  Slovenije.

Obiskali smo 106 članov, predvsem težje invalide, ki so gibalno ovirani in bolni. Z obiski smo preprečevali socialno izolacijo teh članov, prispevati k pravilni obravnavi v domačem okolju in ustanovah in prispevati k boljši kakovosti njihovega življenja. Posebno skrb smo posvetili članom, ki so izgubili zakonca, kar poleg čustvene prizadetosti, močno poslabša tudi socialni status. Redno sodelujemo s Centri za socialno delo, zdravstvenimi zavodi in socialnimi službami v podjetjih. Na pritožbo članov smo v teh ustanovah posredovali 37 krat in poskušali zgladiti nesporazume. Pogosto je bilo potrebno samo vzpostaviti porušeno medsebojno zaupanje. Člane smo tudi  informirali o storitvah, ki jih ti javni zavodi nudijo.

b)  Prva osebna pomoč

Članom smo po telefonu in v društvu dosegljivi ob ponedeljkih, torkih in sredah  od 8. do 14. ure. Po številu obiskov v društvu na mesec (preko 30 članov) in glede na telefonske klice (več kot 40) vidimo, da člani pogosto potrebujejo nekoga, ki bi znal samo prisluhniti njihovim težavam in jih razumeti. Velikokrat se namreč zgodi, da postanejo depresivni ali so vznemirjeni zaradi odziva okolice. Odpirajo se spomini na vojne grozote, zato velikokrat  potrebujejo topel človeški pogovor. Pri najtežjih primerih člani komisije za socialno-zdravstvena vprašanja člane tudi obiščejo, se z njimi pogovorijo in jim svetujejo. Pozornost namenjamo tudi svetovanju ožjim družinskim članom invalidov (okoli 30). Obravnavali smo predvsem težave, ki med zakonci nastajajo zaradi staranja.

c)   Pomoč družinskim članom

Pomoč smo nudili 7 vdovam, ki so po umrlih civilnih invalidih uveljavljale svoje pravice po Zakonu o vojnih invalidih in Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

č)   Prevozi in spremstvo invalidov

Program so uporabljali slepi in gibalno ovirani, ki nimajo pomoči svojcev. Prevoze smo opravili z društvenim kombijem, in sicer za

·        udeležbo na družabnih srečanjih (32-krat -prepeljali 248 oseb),

·        skupine za samopomoč in dnevni center (37-krat-prepeljali 283 oseb),

·        udeležbo na preventivnih zdravstvenih programih (27-krat-prepeljali 61 oseb).

PODPORA CIV IN NJIHOVIM DRUŽINAM PRI POVEČANJU SOCIALNE VARNOSTI

Uveljavljanje pravic za naše člane pomeni socialno in zdravstveno varnost, ki je dosežena z vojnimi zakoni. Pri tem smo se srečevali s slabo organizirano in nezadostno usposobljeno državno upravo, ki ne more kvalitetno slediti vsem zakonskim spremembam in pogosto zamuja z izdajo ustreznih odločb, te pa so velikokrat pomanjkljive in ne upoštevajo vseh zakonskih predpisov.

Tajnik društva je s pomočjo Pravno-informacijskega centra (pogodbo je podpisala ZDCIVS) pomagal članom pri uveljavljanju pravic po zakonih, predpisih in uredbah. Člane smo sproti obveščali o novih pravicah in pogojih za uveljavljanje le-teh (4 obvestila z navodili za uveljavljanje posameznih pravic). V društvu damo oceno vsake izdane odločbe članom in po potrebi vložimo pritožbe ali tožbe. Tako smo dali oceno za 26 odločb.

S programom omogočamo, da so člani izenačeni v možnostih za pridobitev pravic.

 

Status društva posebnega javnega interesa izkazujemo s tem, da naše Društvo pokličejo tudi občani mesta Ljubljane, ki niso člani Društva, potrebujejo pa informacije ali pomoč pri uveljavljanju invalidskih pravic, tako po vojnih zakonih kot po zakonih ZPIZ-a in socialnega zavarovanja. Po telefonu smo posredovali informacije 48 invalidom nečlanom, v društvu pa še 23.

OSEBNA POMOČ CIV V INSTITUCIONALNEM (ZAVODSKEM) VARSTVU

S programom smo redno spremljali  CIV, ki so v domovih za ostarele (16), ali hospitalizirani v bolnišnicah (34). Vsakega so prostovoljci društva obiskali in po potrebi reševali odprta vprašanja. S pogovorom s pristojnimi službami, predvsem s socialnimi delavci, smo blažili napetosti, ki nastajajo med člani in osebjem ustanov. Tako smo dvignili kvaliteto njihovega življenja. Enega člana smo tudi zastopali pri nastanitvi v domu starejših in tudi stalno spremljamo njegov položaj.

Za 4 člane smo omogočili prevoz na martinovanje in novoletno srečanje.

 
PREVENTIVNI PROGRAM ZA POMOČ ZDRAVSTVENO OGROŽENIM CIV

 

Program smo  izvajali v naslednjih sklopih:

a) Članom smo pomagali, jih seznanjali in animirali pri uveljavljanju pravice do klimatsko- zdraviliškega zdravljenja po Zakonu o vojnih invalidih;

b) V okviru programa Zveze društev invalidov vojn Slovenije je bilo članom zagotovljeno več namenskih kapacitet za obnovitveno rehabilitacijo, in sicer: štiri počitniške hišice v Čateških toplicah, ena v Moravskih toplicah, dve hiški v Atomskih toplicah, tri sobe v Hotelu Fiesa ob morju, garsonjera in bungalov na morju in počitniški dom pri Mejašu na Korenskem sedlu s 6 apartmaji. Kapacitete so prilagojene za bivanje tudi najtežjim invalidom. Najem kapacitet se regresira in so tako dostopne tudi socialno najbolj ogroženim članom. Društvo člane redno obvešča o prostih mestih in jih vzpodbuja, da izkoristijo ponudbo. Naravna zdravilišča je koristilo 25 članov, 15 na morju in 7 v počitniškem domu.

 

č) Od srede junija do srede septembra smo dvakrat na teden organizirali vodene prevoze do slovenske obale za 17 invalidov in 5 spremljevalcev, ki so sami ali gibalno ovirani in si kopanja v morju ne organizirajo v družinah.

 

d) Tedensko (28-krat po 8 oseb) smo organizirali prevoze v klimatsko kopališče Snovik, kjer se člani udeležijo vodene vodne telovadbe. Programa se je udeležilo 18 invalidov in 11 spremljevalcev.

 

SKUPINE ZA SAMOPOMOČ STAREJŠIH IN DNEVNI CENTER

 

a) Dnevni center civilnih invalidov vojn

V program je bilo vključenih do 50 članov, kadar gre za druženja, ki se nadaljujejo z glasbo in plesom, in okoli 35 članov, ki se udeležujejo posameznih delavnic in predavanj.

Večje število uporabnikov je prihajalo predvsem na: kreativne delavnice (skupine od 10 do 12 članov), ki potekajo občasno: kuhanje, ročne spretnosti, obdelava materialov itd. Tu gre predvsem za ženske članice, ki svoje izdelke tudi razstavljajo. Za moško populacijo so bile aktualne predvsem družabne igre, kot sta šah in kartanje, v toplejšem vremenu pa balinanje, kegljanje na vrtnem kegljišču in pikado.

Člani so radi  obiskali tudi 6 predavanja iz zdravstvene preventive (od 20 do 30 članov).

b)  Skupine za samopomoč

 

Vključenih je bilo 38 članov. Program je bil namenjen zdravemu načinu življenja, dvigu kakovosti življenja ter preprečevanju socialne izoliranosti in osamljenosti.

Skupine so se sestajale dvakrat mesečno v prostorih na Malenškovi 1, glede na interes članov pa smo srečanje organizirali tudi v naravi. Sestanek skupin je potekal v dveh delih. Začela so se z vodenim razgovorom na izbrano temo in se nadaljevala z družabnim delom ali druženjem v naravi. Vključenost posameznega uporabnika v program je bila povprečno 11 ur na mesec. Sestanke smo dopolnjevali s predavanji in razgovori. Z društvenim kombijem smo zagotovili prevoz članicam in članom, ki so težje gibljivi ali nimajo lastnega prevoza in jim tako omogočili

vključenost v program. Pri zagotavljanju prevoza smo sodelovali z Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Ljubljana in Zvezo za šport invalidov Slovenije.

 

OMOGOČANJE DRUŽENJA CIV IN NJIHOVO VKLJUČEVANJE V KULTURNO ŽIVLJENJE NA LOKALNI RAVNI

 

Program medsebojnega povezovanja in druženja je koordinirala komisija za društvena vprašanja, ki jo vodi ga. Angela Zadnikar. V okviru tega programa smo skrbeli, da invalidnost članov ni bila ovira za sodelovanje, zato smo zagotovili čimbolj aktivno sodelovanje članov. S takimi oblikami vodenih družabnih srečanj smo dvigali moralo članov, poskrbeli za njihovo razvedrilo in omogočili, da se člani med seboj spoznajo. Na ta način pa smo tudi spodbujali samopomoč med invalidi in pomoč podpornih članov. Člani so se na izletih seznanili s kulturno dediščino Slovenije in si tako bogatili znanje.

Stroške srečanja so člani plačali sami. Društvo je plačalo samo stroške vodenja in strokovnih predavanj.

 

Organizirali smo:

·      družabna srečanja: dan žena (47 članic), srečanje po skupščini (117 članov in 26 spr.), dan naše mladosti na Žagarskem vrhu (32 članov in 10 spr.), ribiški piknik (39 članov in 15 spr.), martinovanje – Savinska dolina (72 članov in 22 spr.) in silvestrovanje – pri Čibru (71 članov in 28 spr.);

·      celodnevne izlete z ogledi kulturnih znamenitosti:  Kočevje - pustovanje (52 članov in 18 spr.), Šmartinsko jezero in Šempeter (34 članov in 11 spr.), Avstrija – dolina Maltatal (36 članov in 13 spr.),  Italija - Emilia Romagna 2 dni (29 članov in 21 spr.);

·      Dve regionalni srečanji v Grosupljem (26 članov) in Litiji (21)

 

Poskrbeli smo, da smo srečanja prilagodili gibalno oviranim članom. Za  spremstvo in prevoz so poskrbeli prostovoljci društva.

Vsaj enega srečanja se je udeležilo 146 članov.

ORGANIZIRANJE ŠPORTNE AKTIVNOSTI V FUNKCIJI SOCIALNE VKLJUČENOSTI

 

Društvo je v svojih programih omogočalo predvsem rekreativno vadbo, prilagojeno stopnji invalidnosti in starosti posameznega člana.

Izvajali smo:

·         organizirano rekreativno tedensko vadbo v kegljanju (6 članov), streljanju (5 članov), balinanju (11 članov) in vrtnem kegljanju (12 članov). Program se je izvajal v Ljubljani in Kamniku;

·         mesečne planinske pohode v slovensko sredogorje (34 članov – posameznih pohodov se je udeležilo povprečno 14 invalidov).

 

Članom društva (samo invalidi) smo omogočili sodelovanje v naslednjih tekmovanjih oziroma športnih srečanjih:

  • v rekreativni invalidski ligi mesta Ljubljane v balinanju (6 članov), kegljanju (4 člani) in streljanju (2 člana);
  • športnih srečanjih CIV v balinanju (9 članov), kegljanju (9 članov), streljanju (6 članov), šahu (8 člani), vrtnem kegljanju (6 članov), pikadu (11 članov) in hitri hoji na 5 km (17 članov);
  • državnih prvenstvih v kegljanju (2 člana), balinanju (2 člana) in streljanju (3 člani).

 

Društvo je v okviru programa Zveze društev CIV Slovenije organiziralo športno srečanje v streljanju.

 

 

PROGRAM INFORMIRANJA ČLANOV IN NEČLANOV:

 

Člane smo s pisnim (8-krat) in ustnim sporočanjem obveščali o:

  • predpisih in podzakonskih aktih, ki urejajo varstvo CIV;
  • postopkih za uveljavitev določene pravice;
  • predlogih za spremembo že obstoječega invalidskega varstva;
  • novih ortopedskih in drugih pripomočkih, ki lajšajo njihove tegobe;
  • društvenih akcijah in ciljih delovanja.

 

Javnost smo informirali o:

·           neustreznih zakonskih rešitvah, ki prizadenejo osnovni status CIV,

·           nerešenih problemih CIV.

 

Aktivno smo sodelovali pri oblikovanju časopisa ¨Naše vezi¨, ki ga izdajata ZDCIVS in ZDVIS.

Preko spletne strani društva (www.dcivs-drustvo.si) so informacije društva dostopne tako članom kot tudi najširši javnosti.

 

FINANČNO POROČILO ZA LETO 2008

 

1. PRIHODKI                                  ………………………  72.407,87 EUR (99 % realizacija)

  

 

     (FIHO - Zveza 38.980 EUR, za  socialne pomoči 2.939,71, občine (16) 16.677,38 EUR, MDDSZ – 1.048,00 EUR, članarina 5.187,00 EUR,  prispevki član članu 972,00 EUR, prispevki članom za program 5.701,00 EUR, drugo – obresti, donacija dohodnina 902,78 EUR) 

 

 

2. ODHODKI                                             ……………………… 73.352,61 EUR (101 % realizacija)

 

         - Posebni socialni programi                                                 42.843,80 EUR

  (materialni stroški in 70 % plače tajnika, podjemne

   pogodbe in nagrade za izvajalce programov)           

         - Materialni stroški za delovanje                                          30.508,81 EUR

           ( pisarniški material, PTT, najemnine, literatura, obratovalni

   stroški, drobni inventar, zavarovanja, računovodske storitve,

   delovanje organov, obveščanje članov in javnosti, sodelovanje

   z drugimi organizacijami, usposabljanje prostovoljcev)

 

3. Presežek odhodkov nad prihodki v višini 944,74 EUR, bomo pokrili iz sklada za pokrivanje   

    izgub.

 

Opomba:

Celotno poročilo o delu društva v letu 2008 je dosegljiv v pisarni društva

vsak delovni dan od 8. do 14. ure.

 

Pripombe na poročilo o delu društva za leto 2008 lahko oddate pisno ali ustno na zapisnik v pisarni društva, od ponedeljka do petka, od 8.  do 14. ure.

 

 

Predsednik:

 

                                                                                              Zdravko Zore

 

Ljubljana, 20. 3. 2009

 

                                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poslovno poročilo, finančno poročilo in zaključni račun je sprejel najvišji organ društva – zbor članov na 23. redni seji, ki je bil 29. 3. 2009.

 

Copyright © 2006, Društvo civilnih invalidov vojn Slovenije, Ljubljana. Vse pravice pridržane.